



| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 14 |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 6 |
| Output Current | 5.2 mA |
| Number of Circuits | 6 |
| Max Supply Voltage | 6 V |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Turn-On Delay Time | 105 ns |
| Quiescent Current | 1 µA |
| Propagation Delay | 12 ns |
| High Level Output Current | -5.2 mA |
| Low Level Output Current | 5.2 mA |
| Logic Function | Inverter |
| Number of Inputs | 1 |
| Number of Gates | 6 |
| Schedule B | 8542390000 |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Logic Family | 74HC |
| Logic Level - Low | 0.3 V to 1.1 V |
| Logic Level - High | 1.7 V to 4.8 V |
Stock: 5994
Distributors
pcbx
Unit Price$0.19407
Ext.Price$0.19407
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.19407 | $0.19407 |
| 10 | $0.13337 | $1.33370 |
| 50 | $0.11649 | $5.82450 |
| 100 | $0.10174 | $10.17400 |
| 500 | $0.08891 | $44.45500 |
| 1000 | $0.08139 | $81.39000 |
